Dyje dosáhla prvního stupně povodňové aktivity

Autor: Lukáš Kuchařík <luke(at)lkNET.eu>, Téma: články, Zdroj: Znojemský deník, Daniel Smola, 27.6.2009, Vydáno dne: 27. 06. 2009

První stupeň povodňové aktivity hlásí v současné době Povodí Moravy na řece Dyji v Podhradí a ve Vranově nad Dyjí. Tam voda dosáhla sto padesáti centimetrů dnes kolem jedenácté hodiny.

V současné chvíli sahá do výše sto šestašedesáti centimetrů a korytem protéká čtyřiasedmdesát kubíků vody za vteřinu. V Podhradí se voda přiblížila ke kritické hranici sto padesáti centimetrů dnes v sedm hodin ráno. Kolem poledne se hladina Dyje držela těsně pod sto devadesáti centimetry a začala mírně klesat. V současné chvíli protéká korytem třiasedmdesát kubíků vody za vteřinu a hladina je na sto osmdesáti centimetrech. V této lokalitě spadlo za posledních čtyřiadvacet hodin nejvíce srážek na Znojemsku, a to třiatřicet milimetrů, ve Vranově 9,6. Dyje ve Znojmě a Hevlíně se zatím drží pod kritickou hranicí. Meteorologové však předpovídají deště, případně bouřky. To by mohlo ovlivnit i hladinu řeky v místech, kde ještě prvního stupně povodňové aktivity nedosáhla.