Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
  Copyright
© 2002-2017 lkNET
Divoký start vranovské sezony: z nebe spadl obrovský kus ledu
Vypadalo to, že po nedávném požáru lodi Dyje na vranovské přehradě nemůže už místní nic překvapit. V pondělí ale přiletěla do kempu obří ledová koule. Jen zázrakem nikoho nezranila.

Neuvěřitelný zážitek z oslav maturit si ze Znojemska odvážejí čtyři studenti ze severní Moravy. Když v pondělí polehávali před svými stany v kempu na vranovské přehradě, spadl do jejich těsné blízkosti veliký kus ledu. A to přímo z nebe. Navíc vydával tak silný zvuk, že spíše připomínal padající bombu. Nepříjemný hvízdot slyšeli i další lidé z kempu.

Celou kritickou událost viděla patrně nejlépe maturantka, která v inkriminovanou chvíli relaxovala vedle svého stanu. „Bylo kolem čtvrté odpoledne. Ležela jsem si v klidu u stanu na karimatce a odpočívala. Najednou jsem uslyšela ten hodně divný zvuk," začala popisovat výjimečnou událost Barbora Holá z Usova na Olomoucku.

Jen vteřiny

Kousek vedle ní stály dva stany jejích kamarádů, vedle nich měli studenti zaparkované auto. Dívčini kamarádi byli ve stanech, jeden mladík v tu chvíli seděl v autě. Také jeho znepokojil hluk, který vydával padající předmět. „Cosi venku vydávalo silný svištivý zvuk. Koukl jsem se přes střešní okénko a na poslední chvíli uviděl velký světlý předmět, který dopadl kousek za náš stan. Byl to fofr. Pár sekund a bum. Otřásla se kolem půda," komentoval svůj dojem z pádu velkého kusu ledu čerstvý maturant Jakub Texl z Prostějova.

Jeho kamarádka viděla ledový balvan, řítící se přímo na studenty, o něco déle. „Napřed to jen silně hvízdalo. Pak jsem přímo nad sebou uviděla bílý předmět. Říkám: ty vole, něco na nás padá. Začala jsem zmatkovat, nevěděla jsem kam utéct. Jestli napravo nebo nalevo," svěřila se Holá.

Jenže události měly bleskurychlý sled. „Nešlo nic dělat. Čekala jsem velkou ránu, ale nic takového se nestalo. Než jsem se ale nadála, kousek od nás, asi tři metry, dopadl na zem velký kus ledu a roztříštil se na kousky. Jen to zadunělo. Sedla jsem si a strašně se klepala," popsala dopad ledové hroudy do trávy u pláže studentka.

Když ona i její přátelé zjistili, že se nikomu nic nestalo, šli prozkoumat místo dopadu. „Byl to vážně jen kus čistého ledu. Žádné nečistoty, nic dalšího. Jen led. Jeho části se dokutálely desítky metrů od místa dopadu, kde led vytvořil menší kráter. Pak jsme se začali smát," řekla Holá.

Jak dodala, věří, že se jí nic podobného už v životě nestane. „To asi dvakrát nezažijeme. Doufám, že budeme mít dlouhý a šťastný život. Kdyby to padlo na nás, asi by to znamenalo jediné. Smrt," uvažovala dívka.

Slova studentů, kteří byli celé události nejblíže, potvrdili i další lidé, kteří v kempu pracují. Silný svist padajícího ledu slyšeli například provozovatelé místních restaurací či obchodů.

Nezvyklou událostí se dokonce začala ihned poté zabývat i policie. „Na linku 158 nám zavolal člověk, vedle kterého to spadlo. Původně vše znělo jako žert, ale operační důstojník přesto na místo vyslal hlídku z oddělení ve Vranově nad Dyjí," nastínila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Hlídka na místě potvrdila, že skutečně došlo k pádu jakéhosi kusu ledu. „Ten byl ale v okamžiku příjezdu policistů již zcela roztříštěný a částečně rozpuštěný," doplnila znojemská policejní mluvčí.

Protože nedošlo ke zranění ani žádné škodě, policie jen případ zaevidovala. „Celou záležitost jsme ale následně postoupili Ústavu pro odborné zjišťování leteckých nehod, který se věcí bude společně s Českým hydrometeorologickým ústavem dále zabývat," dodala mluvčí Drahokoupilová.

Podle znojemského amatérského meteorologa Petra Jančíka se podobné událostí čas od času stávají. „Je to tak. Zase tak naprosto výjimečné to není. Podobné kusy ledu se tvoří na letadlech a z nich pak jednoduše odpadávají a dopadají na zem," konstatoval Jančík.

Meteorolog tvrdí, že jsou známy také případy, kdy v zimě odpadávají kusy ledu třeba i z vrtulí větrných elektráren. „Jsou to samozřejmě nebezpečné události, je ale spíše otázkou na letecké experty, jak podobné případy minimalizovat," uzavřel Jančík.

Loď už míří z vody

Na vranovské přehradě se přitom jedná již o druhou dramatickou událost během několika málo dní. Minulý čtvrtek v noci tam zcela shořela výletní loď Dyje podnikatele Martina Balíka.

Nikdo se při požáru nezranil, škodu však podnikatel vyčíslil na osm milionů korun. Policie nyní hledá žháře.

V minulých dnech již začal majitel lodi spolu se specializovanými firmami pracovat na odstranění vraku z vody. Loď už včera opustila vodu a nyní čeká na břehu, až ji odborníci rozřežou a kusy postupně odvezou do šrotu.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 19. 06. 2012 | 2537 přečtení |
| Počet komentářů: 567 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský deník, 13.6.2012, Dalibor Krutiš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server