Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
e-mail: luke@lkNET.eu
  Copyright
© 2002-2019 L. Kuchařík
Nejdřív hrad, potom pláž. Památky táhnou návštěvníky i ve vedrech
Vranovský zámek, hrad Bítov či vodní mlýn ve Slupi neměly v parném červenci nouzi o návštěvníky. Na Vranově lákají i koncerty a divadla kulturního léta.

Ráno za památkami a odpoledne na pláž je program, který si v parném červenci naplánovala řada návštěvníků Vranovska. Kasteláni vranovského zámku a hradu Bítova jsou proto v polovině sezony spokojení. Bez návštěvníků zůstanou ještě týden Uherčice, zámek totiž obsadili filmaři.

S červencovou návštěvností na vranovském zámku je spokojený tamní kastelán Jiří Černý. „Za červenec jsme přivítali ke čtrnácti tisícům návštěvníků. Ve srovnání s posledními třemi lety je to mírný nárůst," sdělil vranovský kastelán.

Na kopec vysoko nad městysem míří návštěvníci hlavně dopoledne, než nastanou největší horka. „Nejvíce návštěvníků míváme dopoledne, zejména před polednem, s tím, jak po poledni začíná největší horko, návštěvnost během dne klesá," doplnil Černý.

Úspěšné je podle kastelána i letošní kulturní léto. „Koncerty a divadla mají pěknou návštěvnost i dobrou odezvu. Hodně lidí přišlo na vystoupení Karla Plíhala či na koncert Fleretu a Pozdního sběru. Dobrou odezvu máme i na představení divadla Dorotinských Kráska a netvor. Večerní představení, hráli i v devět a v deset večer, v zámeckých interiérech jsou totiž velmi působivá," podotkl kastelán.

Dobrou sezonu hlásí v půli léta i hrad Bítov na opačném konci vranovské přehrady. „Za červenec přišlo téměř dvacet tisíc návštěvníků, což odpovídá solidnímu průměru posledních několika let," informoval kastelán hradu Jan Binder.

I na Bítově prochází branou návštěvníci zejména dopoledne. „To míváme nával, odpoledne už je podstatně slabší, v tom vedru asi lidé raději leží u vody," usmál se kastelán.

Živo na hradě bude, navzdory předpovídanému pokračování horka, i příští neděli. „Za týden máme v sobotu a neděli tradiční hradní pouť. Na nádvoří bude asi docela výheň, ale na jarmark je přihlášeno kolem pětadvaceti stánkařů, tak se snad vše podaří," poznamenal kastelán Binder.

Zhruba měsíc z letošní návštěvnické sezony musí oželet uherčický zámek. Od poloviny července do konce tohoto týdne tam totiž filmaři natáčeli pohádku s pracovním názvem Věneček.

Solidní návštěvnost zaznamenala v polovině léta i národní technická památka, vodní mlýn ve Slupi. „Návštěvníci docela jezdí. O prohlídku mlýna byl v červenci slušný zájem. Jen někteří turisté o prohlídku zájem zrovna nemají, jen se zastaví, opláchnou v náhonu a jedou dál," uvedl správce mlýna František Vosmanský.

Dobrou sezonu hlásí letos většina hradů a zámků spravovaných Národním památkovým ústavem po celé republice. „Naše památky letos navštívilo ještě více lidí než v dosud rekordním loňském roce. Do konce července dorazilo na prohlídky nebo programy, které kasteláni pro zájemce o minulost připravují, přes dva miliony sedm set tisíc lidí," informovala mluvčí Národního památkového ústavu.

Vůbec nejvyšší návštěvnost měl mezi všemi státními hrady a zámky do konce července hrad a zámek Český Krumlov s dvě stě jednadvaceti tisíci návštěvníků, těsně následovaný zámkem v Lednici s téměř dvě stě třinácti tisíci návštěvníků.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 19. 08. 2015 | 2094 přečtení |
| Počet komentářů: 41 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský deník, Martin Moštěk, 11.7.2015 |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server