Vranovská přehrada: Povodí hlásí téměř plnou nádrž

Autor: Lukáš Kuchařík <luke(at)lkNET.eu>, Téma: články, Zdroj: Znojemský deník, 2.3.2019, Dalibor Krutiš, Vydáno dne: 26. 03. 2019

Vody ve vranovské přehradě je po loňském suchu opět dostatek. Vodohospodáři hlásí téměř plný stav. „První březnový den ve dvě hodiny odpoledne byla hladina vody na úrovni 348 metrů nad mořem,“ informoval server Povodí Moravy. Zásoba vody tak činila 99,7%, což činí téměř 80 milionů kubíků vody.

V uplynulých dnech způsobila podle Povodí Moravy rychlé doplňování přehrad především obleva. Jeden na srážky bohatý leden však podle odborníků nedožene srážkový deficit, který trvá již čtyři roky. Navíc na doplnění podzemních vod je zapotřebí delší srážkově příznivé období, než jeden měsíc.

„Na vodních nádržích Vír, Vranov, Hubenov a Nová Říše jsme v loňském roce přijali mimořádná opatření, kdy jsme reagovali na extrémní sucho a nedostatek vody mimořádnými manipulacemi. Tento krok se osvědčil a díky práci našich dispečerů všechny nádrže na Vysočině v loňském roce obstály a dokázaly pokrývat potřeby obyvatel po pitné vodě z těchto nádrží i v době extrémního sucha. Vodní nádrže jasně prokázaly svůj význam, a to i v situacích kdy řada studní a podzemních vrtů byla bez vody. V tuto chvíli jsou odběry vody pro vodárenské účely zajištěny, nicméně jsme připraveni dělat v případě pokračujícího sucha i nadále mimořádná opatření,“ přiblížil před časem generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.