Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
e-mail: luke@lkNET.eu
  Copyright
© 2002-2019 L. Kuchařík
Téměř hotovo: Hráz vranovské přehrady otevře Povodí Moravy už na jaře
Už na jaře příštího roku otevřou pro turisty pěší i na kolech představitelé Povodní Moravy hráz vranovské přehrady. Tu specializované firmy dva roky opravovaly a vstup na ní nebyl vůbec možný. „Rozsáhlá rekonstrukce skončí v původně avizovaném termínu, tím je jaro 2019. Příští letní rekreační sezónu vodní nádrž přivítá s novým přemostěním a hráz tak bude opět sloužit pěším i cyklistům. Většina hlavních prací je již dokončena," informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Hotová jsou všechna mostní pole, položené nosníky i vybetonované ztužující desky. „Jsou osazeny zábradelní díly, položený je asfaltový koberec. Do kolaudace zbývá dodělat veřejné osvětlení a další drobnosti,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy, Václav Gargulák.

Těšit se mohou především turisté i místní podnikatelé. „Je to především dobrá zpráva pro turisty. Ti se z obou stran hráze dostávali na druhý břeh díky lodím plavební společnosti, ale možnost přejít před hráz je jistě menší komplikací. Rádi budou i majitelé penzionů ve Vranově,“ konstatoval majitel jednoho z tamních podniků Jiří Sobol.

Rekonstrukci koruny hráze naplánovalo Povodí Moravy tak, aby zasáhla pouze dvě letní rekreační sezóny. "Práce proto začaly hned po ukončení rekreační sezóny 2016 a potrvají do jara 2019. Předpokládané náklady na rekonstrukci hráze dosáhnou 58 milionů korun. Stavební zásahy do hráze si vyžádal její nevyhovující technický stav, zejména konstrukce přemostění přelivů. Stavební úpravy spočívaly v kompletní rekonstrukci koruny hráze včetně přemostění přelivů, mostních opěr, mostních závěrů i dosavadního zábradlí na obou stranách hráze. Opravou prošly betonové plochy pod jeřábovou dráhou i osvětlení na koruně," připomněl Chmelař.

Koruna hráze má novou silnici a získala také nové osvětlovací stožáry a nové zábradlí.

Vodní nádrž Vranov patří k hlavním vodním dílům ve správě Povodí Moravy. Jeho hlavním účelem je zajišťování pitné vody pro část Vysočiny. Vedle toho slouží také pro rekreační účely. V letošním roce se na stavu hladiny v nádrži výrazně podepsalo letošní sucho. „V průběhu celého léta jsme dostali řadu dotazů, zda nízká hladiny souvisí pouze s probíhající rekonstrukcí. Hladina je ovšem tak nízko kvůli dlouhotrvajícímu suchu. Vodní nádrž Vranov v letošním roce nejen zásobila úpravnu vody ve Štítarech, ale prakticky celou sezónu zajišťovala průtok v Dyji. Bez zásob vody z Vranova by byla situace na jižní Moravě o poznání horší,“ vvysvětlil Gargulák.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 27. 12. 2018 | 4345 přečtení |
| Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský Deník, 14.12.2018, Dalibor Krutiš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server