Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
e-mail: luke@lkNET.eu
  Copyright
© 2002-2019 L. Kuchařík
Chataři se diví. I přes sucho upouští Povodí Moravy vodu z přehrady
Kvůli odpouštění vody z nádrže vranovské přehrady je na Oslnovicku v Dyji málo vody. Chataři a rybáři se zlobí, že tím skončila sezona. Vodohospodáři se hájí.

Je tady už jen bahno a vyschlé břehy. Koryto řeky má minimální šířku. Nechápeme přístup vodohospodářů, kdy v takto suchých dnech by přece měli více zadržovat vodu v krajině. Místo toho ji stále upouští. Nám tady prakticky skončila jak rybářská, tak turistická sezona. Takové hlasy chatařů a rybářů znějí v posledních dnech v okolí Oslnovic například z osad Farářka či Penkýřky.

Jedním z rozzlobených je i šerif osady Farářka Vítězslav Frank. „Stav hladiny je jedna tragédie. Je to paradox, že v době, kdy se má voda v suchých měsících maximálně zadržovat v krajině, odpouští vodohospodáři dokonce pětatřicet kubíků za vteřinu při přítoku jednoho kubíku. Horní část přehrady je dávno na bahně a sezona tím víceméně padla," zlobil se Frank.

Povodí Moravy stav vody v Dyji nad hrází přehrady vysvětluje minimálními přítoky a také využitím elektrárny v hrázi vranovské přehrady. „Z vodního díla Vranov vypouštíme, v souladu s manipulačním řádem, průměrně denně přibližně pět krychlových metrů vody za sekundu, avšak v důsledku nízkých přítoků dochází k dennímu poklesu hladiny asi o sedm centimetrů. Pokles hladiny tedy není způsobený záměrně, ale vlivem aktuální hydrologické situace v povodí," vysvětlila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

V tělese hráze přehrady je elektrárna se třemi Francisovými turbínami. „Kvůli maximálnímu využití energetického potenciálu pracuje elektrárna ve špičkovém režimu. Znamená to, že tam je nerovnoměrné rozložení vypouštěného množství vody. Aktuálně denně jednou až dvakrát vypouštíme patnáct kubíků vody za sekundu a po zbytek dne pak vypouštíme minimální průtok, tedy tři metry za vteřinu. V průměru je tedy odtok z vodního díla asi pět kubíků vody," doplnila Tomíčková s tím, že průtok vody v řece Dyji následně vyrovnává znojemská přehrada.

Podle starosty Oslnovic Jana Voříška jde o letitý problém, na který si především místní lidé již zvykli. „Je to skutečně dlouhodobá záležitost. Nějaké stížnosti lidí zaznamenáváme, ale nic moc s tím nemůžeme dělat. Existuje nastavená norma na elektrárnu a bohužel rekreační účel a funkce přehrady je v tomto ohledu potlačená," konstatoval Voříšek.

Jak starosta dodal, na Farářce se dá řeka lehce přehodit šiškou. „Na Chmelnici ne, ale na Farářce ano. Na Penkýřkách už je jen původní koryto. Kde břehy vyschly, dá se chodit i po vyschlé části koryta řeky," dodal Voříšek.

Také podle Povodí Moravy je zajištění dobrých podmínek pro rekreaci a rybolov až na posledním místě ze sedmistupňové škály funkcí vranovské přehrady.

„Vše je v souladu s manipulačním řádem vodního díla a zohledňuje všechny funkce nádrže, kterými jsou trvalé zajištění minimálních průtoků, vodárenský odběr pro skupinové vodovody, odběry pro závlahy, pak odběry drobných odběratelů. Následuje výroba elektrické energie ve vodní elektrárně, snížení povodňových průtoků a konečně rekreace, sportovní rybolov a plavba," dodala Gabriela Tomíčková.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 19. 08. 2015 | 3718 přečtení |
| Počet komentářů: 58 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský deník, Dalibor Krutiš, 5.8.2015 |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server