Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
e-mail: luke@lkNET.eu
  Copyright
© 2002-2019 L. Kuchařík
Dyje na Bítovsku je plná sinic. Povodí Moravy je testuje, čištění ale neplánuje
Jako hráškový puding vypadá místy hladina Dyje na Bítovsku. Minulý víkend byla zelená například i v okolí chatové osady Farářka. Chatařům a návštěvníkům Bítovska se tak do vody příliš nechce. Povodí Moravy situaci monitoruje, žádné zásadní kroky však v tuto chvíli nečiní. Hygienici tvrdí, že voda je zatím ke koupání vhodná.

O uplynulém víkendu se do vody na Farářce ještě odhodlal skočit chatař Jiří Blažek. „Je sice zelená, ale zatím ne tak moc. Ovšem nutno říct, že sinice jsou tu letos skoro o měsíc dříve než loni," řekl Blažek.

Jak dodal, zelená voda je prakticky od osady Chmelnice přes Penkýřky až po bítovskou zátoku Horka. „Do vody pouštíme i syna, ale po koupání se vždy pořádně osprchujeme čistou vodou. Zdravotní problémy jsme zatím neměli," naznačil Blažek.

V úterý se do své osady vypravil i tamní šerif Vítězslav Frank z Brna. „Teď je voda čistší, i když je probarvená na zeleno. Ale v říjnu roku 2012 jsme odborníky nechali změřit množství sinic. Jejich hodnota překročila normy sinic sto šestačtyřicetkrát," konstatoval Frank.

Podle chataře loni Povodí vodu čistilo, akce však příliš nepomohla. Mluvčí Povodí Moravy v této lokalitě, která je tradičně sinicemi postižena nejvíce, sbíralo biomasu. „Nešlo o opatření k přímému zlepšení jakosti vody, nýbrž o ověření sběru biomasy v úseku Bítovská zátoka – Farářka. Jednalo se o mezinárodní projekt Rakouska a České republiky. Během provozu plavidla jsme posbírali z nádrže asi dvacet tun biomasy," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Podle ní se sběr biomasy vzhledem ke značné velikosti a objemu nádrže pozitivně projevil především lokálně, tedy v místech sběru biomasy.

Letos však Povodí nic podobného zatím neplánuje. „Trvale monitorujeme kvalitu vody v nádrži a v povodí nad nádrží, chystáme různá opatření ke zlepšení vody v nádrži, a to jak koncepční a dlouhodobá, tak i operativní dle aktuální situace," nastínila Tomíčková.

V loňském roce navíc Povodí získalo komplexní studii, která se zabývá kvalitou vody v nádrži. „Její součástí jsou právě návrhy opatření v ploše povodí a na samotné nádrži Vranov. Letos plošná opatření neplánujeme, chceme však testovat případné další možnosti omezování sinicových květů. Základem však bude právě studie, vypracovaná v loňském roce," dodala mluvčí.

Jakost povrchových vod většiny přírodních koupališť se každoročně zhoršuje v letním období především v souvislosti s narůstající teplotou vody. „Zvyšuje se počet drobných ve vodě volně se vznášejících se organismů – planktonu, z nichž zejména fytoplankton, především sinice, nepříznivě ovlivňuje jakost vody pro koupání. Sinice lze poznat podle zeleného zákalu. Jednotlivé kolonie sinic jsou viditelné i pouhým okem. Jejich koncentrace se zpravidla postupně zvyšuje během července a srpna a kolísá i podle průtoků a směru větru," informuje server Krajské hygienické stanice Brno.

Podle serveru se poslední testování kvality vody na Kopaninkách na Bítovsku uskutečnilo sedmého července. „Voda je vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi," dozví se zájemce na serveru hygieniků.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 19. 08. 2015 | 3181 přečtení |
| Počet komentářů: 34 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský deník, Dalibor Krutiš, 15.7.2015 |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server