Hlavní menu
  Služby
  Vyhledávání
  Reklama
Zde může být i Vaše textová, nebo grafická reklama. V případě zájmu nás kontaktujte.
  Návštěvnost
  Kontakt
e-mail: luke@lkNET.eu
  Copyright
© 2002-2019 L. Kuchařík
Povodí versus Balík. Boj na vranovské přehradě trvá
Další kamínek skládačky vleklých sporů, nedorozumění a neplatných nájemních smluv vhodilo do vod vranovské přehrady Povodí Moravy. Nechalo totiž v pátek postavit bránu v prostoru přístaviště, které nelegálně využívá kontroverzní podnikatel Martin Balík provozující na přehradě lodní dopravu. Brána má zamezit pohybu lidí v lokalitě tak, aby byla připravená pro přístup hasičů či policistů. „Na žádost složek integrovaného záchranného systému jsme nainstalovali na svážnici u vodního díla Vranov bránu," sdělila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Jak doplnila, bezproblémový a rychlý přístup k vodě dosud blokovala auta nebo lidé, kteří se zde pohybovali. „Svážnice, jako součást hráze, je majetkem státu, a Povodí Moravy má právo s ní hospodařit," dodala Tomíčková.

Mít na přehradě vlastní vymezené a bezpečné místo označil za nutnost i mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Mikoška. „Pokud máme na vodním díle zasahovat, ať jde o únik ropných látek, či záchranu tonoucího, musíme dostat člun rychle na vodu. Pokud jde o život, rozhodující je každá minuta. Potřebujeme vědět, že máme dané místo vymezené tři sta pětašedesát dní v roce," vysvětlil Mikoška.

Podnikatel Martin Balík chystá příslušné kroky, které ale nechtěl blíže upřesnit. „Reagovat určitě budu, ale jak, to si nechám nyní pro sebe. Na loď jsem se dostal celkem bez potíží, prostor se dá totiž snadno obejít hned několika způsoby a budou tudy chodit i turisté. Je to ale zbytečná komplikace a není to pro cestující důstojné," sdělil Balík.

Podle mluvčí Povodí využívá podnikatel Balík ke kotvení pozemky jako přístaviště již rok a půl neoprávněně. „V únoru roku 2014 skončila nájemní smlouva na prostor svážnice firmě Osobní lodní doprava Martina Balíka," sdělila Tomíčková s tím, že podnikateli nabízeli opakovaně k pronájmu jiné, náhradní pozemky. Marně. Povodí proto podalo k soudu žalobu na vyklizení pozemků Balíkem i návrh na předběžné opatření, kterému však znojemský soud nevyhověl.

Podnikatel nyní hledá nová přístaviště, jeho žádosti již mají na stole úředníci ze státní plavební správy.

„Provozovatel, který měl dříve povolené stání plavidel u sjezdu zastaveného instalovanou bránou, požádal o schválení více lokalit pro přístaviště osobních lodí," informoval ředitel Státní plavební správy v Přerově Tomáš Ostrčil. Dodal, že nyní běží podnikateli lhůta pro dodání nezbytných podkladů.

Vstup nového lodního dopravce na přehradu od počátku provázely různé peripetie. Veřejné mínění rozvířil zejména únik ropných látek před dvěma lety. Policie věc šetřila společně s odborníky a označila záležitost jako přestupek. Balík podal stížnost.

Těsně před začátkem letní sezony 2012 loď, kterou si podnikatel přivezl z Maďarska, zapálil neznámý žhář. Policie původce požáru nenašla a vyšetřování odložila.
| Autor: Lukáš Kuchařík | Vydáno dne 19. 08. 2015 | 3139 přečtení |
| Počet komentářů: 105 | Přidat komentář | Zdroj: Znojemský deník, Ilona Pergrová, 14.8.2015 |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server